Preprečimo upadanje spomina
Tako rekoč nič ni nemogoče, posebno kar se naših možganov tiče.
Tudi, če imamo sorodnike, ki so postali z leti dementni, ni rečeno, da se bo to zgodilo tudi nam. To možnost pa lahko sami zmanjšamo, če upoštevamo nekaj preprostih stvari:
- Redno telesno vadimo – gibanje naj bo v naravi, na svežem zraku
- Prava prehrana – uživajte čim več nepredelane sezonske hrane, ki jo pripravite
- Doma. Uživajte hrano z olivnim oljem, oreščke, sadje zelenjavo, pa tudi črno vino
- Družite se s prijetnimi ljudmi, s katerimi se lahko ukvarjate npr. z učenjem novih stvari, družabnimi igrami, rekreacijo
- Prehrambeni dodatki – zakaj ne, vendar s previdnostjo in občutkom za lastno dobrobit. Ginko recimo dokazano ohranja naš um.
- Stres – v pretiran in dolg stres uničuje naše umske zmožnosti. Torej se odločno izognite izčrpavanju in izgorevanju.
- Vadba za možgane – ob križankah, reševanju ugank in raznih problemov najdete tudi vaje za zaznavanje, spomin, učenje, čuječnost in reševanje problemov v najrazličnejših medijih
- Psihično počutje – nekaj morate ukreniti, če ste dalj časa depresivni, ker vas to uničuje. Dejansko ni slabo poiskati nasvet psihiatra.
- Spanje – vam mora dajati občutek, da ste po njem spočiti, pa najsi bo spanec globok ali plitek, dolg ali kratek.
- Meditacija – na tem mestu pomeni umirjeno osredotočanje na tisto, na kar želimo, brez kakih sodb. Omogoča nam, da prisluhnemo sami sebi in izostrimo svoje izvenčutno zaznavanje. Pomen tega dogajanja je neprecenljiv. Več informacij na temo meditacije dobite v knjigi: Čutno o izvenčutnem).
Dragomira Ahlin, dr.med.spec.psih.
If you write about the https://paper-essay.net/ importance of a gluten-free diet, tweet about new research in the field.